wróć do listy

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę – rozmowa z Katarzyną Ciukowską z działu HR

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę – rozmowa z Katarzyną Ciukowską z działu HR

Katarzyna Ciukowska to nasza niezastąpiona specjalistka od pozyskiwania nowych pracowników. Nasz zespół rozwija już od ponad trzech lat i ciągle ma ręce pełne roboty. Przeszkodziliśmy jej na chwilę w obowiązkach, by zapytać o to, jak wygląda rekrutacja w Valuepack i co zrobić, by wypaść dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pracuje pani w dziale HR od czerwca 2017 r. Czy jest pani w stanie określić, z jaką liczbą osób spotkała się pani w tym czasie w ramach prowadzonych rekrutacji?

Nie jestem w stanie (śmiech). Przez cały okres mojej pracy przewinęło się mnóstwo kandydatów. Firma jest w procesie ciągłego rozwoju i cały czas potrzebujemy nowych osób, zarówno do pracy na produkcji, administracji jak i zarządzania.

Czy to prawda, że w Valuepack pracują przede wszystkim kobiety?

Zdecydowana większość. Niemniej jednak pracują u nas również mężczyźni. Na magazynie, utrzymaniu ruchu, pracach pomocniczych przy produkcji. Mężczyźni są również wśród kadry zarządzającej oraz na stanowiskach specjalistycznych.

Jak wygląda proces rekrutacji w Valuepack? Czy kontaktuje się pani z kandydatami bezpośrednio czy biorą udział w tym procesie również inni pracownicy firmy?

Proces wygląda dość standardowo. W pierwszej kolejności z nadesłanych CV wyłaniam te osoby, których umiejętności i doświadczenie najbardziej pasują do profilu stanowiska, a następnie zapraszam na rozmowę. Zawsze osobiście kontaktuję się z kandydatami, starając się znaleźć najbardziej dogodny dla obu stron termin spotkania. W rozmowie zawsze uczestniczy przyszły przełożony, czy też osoba zarządzająca danym obszarem.

Jaka jest pierwsza rzecz, na którą zwraca pani uwagę, kiedy spotyka się z kandydatem do pracy?

Hmm… Myślę, że w pierwszej kolejności staram się ocenić poziom zdenerwowania (śmiech). Rozmowa rekrutacyjna jest ważnym etapem w poszukiwaniu pracy. To realna szansa na zmianę perspektyw zawodowych, a nierzadko nawet całego życia. Wzbudza dużo emocji. Zawsze staram się luźną rozmową stworzyć przyjazną atmosferę.

Co poradziłaby pani osobie, która została zaproszona do Valuepack na rozmowę kwalifikacyjną? W jaki sposób powinna się przygotować, by uniknąć zaskoczenia podczas spotkania?

Ważne, aby podczas tego spotkania swoim podejściem i zachowaniem potwierdzić, że jest się odpowiednią osobą na stanowisko, na które się aplikuje. Ważne jest też, aby przed rozmową zapoznać się z profilem stanowiska zawartym w ogłoszeniu. Zastanowić się, o jakich umiejętnościach i sukcesach chciałoby się opowiedzieć, jakie pytania zadać. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś o firmie. Zapoznać się z profilem działalności, poznać jej historię.

Z pani doświadczenia, jakie są najczęstsze błędy popełniane na rozmowach o pracę?

Wśród najczęściej popełnianych błędów to brak wiedzy o firmie. Przyszły pracodawca zakłada, że skoro kandydat ubiega się o stanowisko w firmie, to posiada podstawową wiedzę na temat organizacji. Znajomość ogólnodostępnych informacji na temat firmy świadczy też o szacunku dla pracodawcy i realnym zainteresowaniu ofertą pracy.

Innym błędem jest krytykowanie byłych lub obecnego pracodawcy. Takie zachowanie jest postrzegane jako brak lojalności i wzbudza u potencjalnego pracodawcy szereg obaw związanych z zatrudnieniem pracownika, który zamiast skupić się na pozytywnych doświadczeniach, koncentruje się wyłącznie na krytyce.

Źle postrzeganie są również takie rzeczy jak: spóźnienie na rozmowę, niewłaściwy stój czy brak kultury osobistej.

Kandydaci do pracy boją się często zadawać pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Jak ważne jest, by pytali o rzeczy, które ich nurtują?

Jeśli się boją, to zupełnie niepotrzebnie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko jedna ze stron ma prawo zadawać pytania. Ubiegający się o pracę również może, a nawet powinien to robić. Zawsze warto przygotować sobie kilka pytań, dopytać o firmę, jej działalność czy samo stanowisko, o które się staramy. Uzyskane informacje pozwolą nam świadomie podjąć decyzję co do nowego miejsca pracy. Upewnimy się czy cele pracodawcy pokrywają się z naszymi.

Czy są jakieś pytania, o które lepiej nie pytać?

Wszystkie pytania dotyczące firmy, jej profilu działalności, struktury, zakresu obowiązków, odpowiedzialności są zawsze mile widziane.

Ma pani jakieś sprawdzone sposoby, jak radzić sobie ze stresem przed rozmową o pracę?

Myślę, że przygotowanie do rozmowy i pozytywne nastawienie pomogą. Rozmowa kwalifikacyjna jest kolejnym etapem rekrutacji – jeżeli zostaliśmy zaproszeni to znaczy, że coś przyszłego pracodawcę w nas zainteresowało. Potraktujmy rozmowę w kategorii wyzwania, kolejnego doświadczenia. Nie zastanawiajmy się nad rzeczami, na które nie mamy wpływu, np. jak wypadli inni kandydaci. Zamiast tego skup całą swą energię na tym, by dać z siebie wszystko.

Jakich pracowników szuka pani w tej chwili do firmy Valuepack?  Jakie powinni mieć kompetencje?

Obecnie skupiam się na pozyskaniu magazyniera oraz specjalisty utrzymania ruchu. Magazynier musi oczywiście posiadać uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych, a specjalista utrzymania ruchu uprawnienia SEP do 1kv. Ponadto na obu stanowiskach potrzebna jest gotowość do pracy w systemie trzyzmianowym.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dołączyć do zespołu Valuepack? Sprawdź aktualne oferty na stronie: Praca w Szprotawie i wypełnij formularz online, by aplikować.

następne artykuły

kontakt

skontaktuj się z nami

Kamila Śnita Valuepack Szprotawa

Holandia

Valuepack B.V.
De Vlotkampweg 4
6545 AG Nijmegen

+31 24 642 43 68
hr@valuepack.nl

Katarzyna Ciukowska Valuepack Szprotawa

Polska

Valuepack Europe Sp. z o.o.
ul. Nowa 2a Wiechlice
67-300 Szprotawa

+48 68 376 12 10
hr@valuepack.nl