wróć do listy

Ekologiczne rozwiązania w Valuepack

Ekologiczne rozwiązania w Valuepack

W Valuepack dbamy o środowisko i zachęcamy do tego również naszych pracowników. Zobacz, jakie zmiany pozwoliły nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz produktów z tworzyw sztucznych.

Dyspensery z wodą

Pierwszą ważną zmianą była wymiana dyspenserów do wody, która wcześniej była dostępna w wielkich plastikowych butlach. W tej chwili mamy dyspensery połączone bezpośrednio do sieci wody z filtrami. Mamy wodę ciepłą, zimną i gazowaną. Nie ma więc już plastikowych butli ani dostawcy, którzy przyjeżdża i przywozi wodę, wszystko dostępne jest na miejscu.

Papierowe kubki do kawy i herbaty

Nasi pracownicy to prawdziwi kawosze. To z myślą o nich w stołówce znalazł się ekspres do kawy, który jest silnie eksploatowany każdego dnia. Chociaż w większości nasi pracownicy mają swoje naczynia, dla tych, którzy ich nie mają lub dla naszych gości mamy do dyspozycji ekologiczne, kartonowe kubki. Znajdziesz je przy dyspenserach z wodą.

ekologia w Valuepack

Zmywarki z funkcją eko

Ważnym urządzeniem w naszej stołówce są zmywarki – korzystamy z nich często i oszczędzamy dzięki nim dużo czasu (i wody!). Każdy pracownik może jednak jeszcze bardziej przyczynić się do środowiska odpowiednio korzystając z tych urządzeń. W jaki sposób? Kamila Śnita odpowiada na to pytanie:

Warto zwrócić uwagę na to, by zmywarka była całkowicie wypełniona naczyniami – nie marnujemy w ten sposób niepotrzebnie wody i prądu. Można przełożyć naczynia z jednej do drugiej i uruchomić tylko jedną. Włączając urządzenie należy natomiast ustawić cykl ekologiczny, który pozwoli mu na jeszcze bardziej wydajną pracę. 

Dlatego apelujemy do wszystkich Proces Liderów, którzy są obecni podczas przerw pracowniczych o zwracanie na to uwagi i pomaganie swoim zespołom w wyrabianiu odpowiednich nawyków 🙂

ekologia w Valuepack

Czujniki ruchu w zakładzie

Zużycie energii elektrycznej ograniczamy dzięki czujnikom ruchu. Nasz nowy zakład jest bardzo obszerny, pracuje tutaj wielu ludzi i nie zawsze każdy pamięta o tym, by włączyć lub wyłączyć światło. By to ułatwić, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii, zainstalowaliśmy czujniki ruchu, które same sterują światłem w poszczególnych pomieszczeniach.

Podobną automatyzację zastosowaliśmy przy klimatyzacji i wentylacji. Wyłączają się one same na weekend, by nie generować niepotrzebnej energii, ale też niepotrzebnych kosztów. Dzięki temu pracownicy nie muszą pamiętać o uruchomieniu tych urządzeń – uruchamiają się same i dbają o odpowiednie warunki w trakcie godzin pracy.

Speed Door, czyli drzwi szybko podnoszące się

Jednym z innowacyjnych rozwiązań są tzw. speed door. Na czym polega ich praca, wyjaśnia ponownie Kamila Śnita:

Naciskamy przycisk, drzwi w kilka sekund się podnoszą, wwozimy towar, drzwi się zamykają. 

Co się dzieje, gdy wyłączane są zabezpieczenia i drzwi są cały czas otwarte? Przede wszystkim nie spełniają one swojej funkcji:

Drzwi szybko podnoszące się pozwalają chronić wnętrze zakładu przed pyłami, insektami i innymi zanieczyszczeniami. Ponadto zapobiegają “uciekaniu” ciepła. To ważne, by pracownicy przyzwyczaili się do korzystania z nich – podsumowuje Kamila.

Naczepa Valuepack

Ekologiczne rozwiązania stosujemy nie tylko w samym zakładzie, ale również poza nim. Na własne potrzeby zakupiliśmy naczepę, która za jednym transportem (czyli 800 km w jedną stronę) umożliwia nam transport 52 palet zamiast 33. To prawie dwukrotna oszczędność paliwa. Naczepa jest niskopodwoziowa i piętrowa, dzięki czemu możemy lepiej wykorzystać jej przestrzeń i wypełnić po brzegi produktami.

Ekologiczne pojazdy służbowe

Emisję szkodliwych spalin ograniczamy także dzięki samochodom służbowym. Podpisaliśmy umowę z Toyotą i jeździmy popularną Toyotą Auris w wersji hybrydowej. Biorąc pod uwagę fakt, że jeździmy do Holandii przynajmniej raz w miesiącu, by spotkać się z naszymi klientami, oszczędność na paliwie jest spora. Ta inwestycja opłaci się nie tylko środowisku, ale również nam w kosztach spalania 😉

następne artykuły

kontakt

skontaktuj się z nami

Kamila Śnita Valuepack Szprotawa

Holandia

Valuepack B.V.
De Vlotkampweg 4
6545 AG Nijmegen

+31 24 642 43 68
hr@valuepack.nl

Katarzyna Ciukowska Valuepack Szprotawa

Polska

Valuepack Europe Sp. z o.o.
ul. Nowa 2a Wiechlice
67-300 Szprotawa

+48 68 376 12 10
hr@valuepack.nl