wróć do listy

Dzień Bezpiecznego Komputera: Rozmowa z informatykiem Valuepack

Dzień Bezpiecznego Komputera: Rozmowa z informatykiem Valuepack

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji zapytaliśmy Przemka, naszego dyżurnego informatyka, o to, w jaki sposób dba o bezpieczeństwo w Valuepack, a także jak upewnić się, że jesteśmy bezpieczni w sieci, korzystając z komputerów w domu.

Dlaczego dbanie o bezpieczeństwo podczas korzystania z komputera jest tak ważne w takiej firmie jak Valuepack?

Dbanie o bezpieczeństwo informatyczne podczas korzystania z komputera jest bardzo ważne szczególnie w takiej firmie jak Valuepack, gdzie jest duży zasób danych klientów firmy. Te dane muszą być odpowiednio zabezpieczone przez odpowiednie  szyfrowanie transmisji danych oraz tworzenie kopii bezpieczeństwa.

Jakiego typu dane przetwarzane są w Valuepack na co dzień?

W firmie Valuepack przetwarzane są dane klientów, jak i dane pracowników, są to szczególnie wrażliwe rzeczy, zwłaszcza teraz, gdy kładzie się wysoki nacisk na ochronę danych osobowych.

W jaki sposób firma może zabezpieczyć się przed niepożądanym atakiem z zewnątrz?

Ze strony zabezpieczeń komputerów na pewno jedną z najważniejszych rzeczy jest dobre oprogramowanie antywirusowe. Jeśli chodzi o infrastrukturę informatyczną, to odpowiednie firewalle sprzętowe, które zabezpieczają sieć przed atakami z zewnątrz, jak i odpowiednia infrastruktura serwerowa.

Ataki hackerskie to pewnie sporadyczne przypadki. Z jakimi problemami ma pan do czynienia najczęściej?

Ataki hakerskie, fakt, są to sporadyczne przypadki. Największym problemem w naszych czasach są ataki typu ransomware, czyli programy szyfrujące wszystkie dane na dyskach komputerów. Bez odpowiedniego klucza deszyfrującego odzyskanie ich jest niemożliwe. Zdobycie takiego klucza wiąże się z wysokimi kosztami i nie zawsze jest gwarantem odszyfrowania danych. W Valuepack na szczęście nie mieliśmy takich problemów, większość danych mamy zabezpieczone w tak zwanej chmurze. Najczęstszymi problemami są drobne problemy z systemem Windows, drukarkami i oprogramowaniem.

Co jeszcze wchodzi w zakres pana obowiązków jako informatyka?

Do moich obowiązków wchodzi nadzór nad infrastrukturą informatyczną firmy Valuepack, jak i zapewnienie jej ciągłości działania, pomoc użytkownikom w rozwiązywaniu problemów ze sprzętem i oprogramowaniem, jak i doradztwo w wyborze sprzętu.

Jak długo pracuje pan w Valuepack?

W Valuepack pracuję prawie od momentu przeniesienia firmy do jej nowej siedziby, czyli od września 2019 roku.

Co najbardziej lubi pan w swojej pracy? Czy są jakieś zadania lub aspekty, za którymi pan nie przepada?

Mam to szczęście, że wykonywany przeze mnie zawód, pokrywa się z moimi zainteresowaniami. Od małego dziecka lubiłem komputery i elektronikę. Zawsze musiałem coś rozkręcić, bo byłem ciekawy, co jest w środku. Problem był czasami ze złożeniem tego powrotem (śmiech). Ogólnie bardzo lubię swoją pracę i kontakt z ludźmi na co dzień.

Co doradziłby pan zwyczajnym użytkownikom komputerów w domach? Co mogą zrobić, żeby upewnić się, że korzystają z urządzeń w sposób bezpieczny?

Na pewno podstawą jest oprogramowanie antywirusowe, systematyczne robienie aktualizacji oprogramowania, ochrona swoich danych osobowych w Internecie, poprzez stosowanie silnych haseł i wystrzeganie się używania wszędzie takiego samego hasła. Pamiętanie o robieniu kopi zapasowych ważnych plików czy zdjęć.

Dziękujemy za rozmowę.

następne artykuły

Wywiad z Karolem Zdebelakiem – magazynierem w Valuepack

Wywiad z Karolem Zdebelakiem – magazynierem w Valuepack

wiecej
Więcej
Konkurs dla dzieci: Boże Narodzenie w stylu Eko

Konkurs dla dzieci: Boże Narodzenie w stylu Eko

wiecej
Więcej

kontakt

skontaktuj się z nami

Kamila Śnita Valuepack Szprotawa

Holandia

Valuepack B.V.
De Vlotkampweg 4
6545 AG Nijmegen

+31 24 642 43 68
hr@valuepack.nl

Katarzyna Ciukowska Valuepack Szprotawa

Polska

Valuepack Europe Sp. z o.o.
ul. Nowa 2a Wiechlice
67-300 Szprotawa

+48 68 376 12 10
hr@valuepack.nl